header2

کارخانجات آجر

به علت وجود خاک رس مرغوب در شهرستان و با توجه به قدمت شهر گزبرخوار، از دیرباز این شهر مرکز ساخت و تهیه ظروف و مصالح سفالی بوده که نمونه ی گورخمره های مربوط به دوران اشکانی و ساسانی وخشت های کشف شده در کاوشهای باستانشناسی بر روی تپه باستانی گز که مربوط به دوران قبل از اسلام می باشد و در موزه مردم شناسی گزبرخوار موجود بوده وهمچنین کثرث ظروف سفالی مکشوفه در دهه های اخیر که برخی از آن در موزه مذکور موجود می باشد موید این موضوع می باشد .
اما به مرور زمان صنعت سفالگری در شهر گز بیشتر به سمت تولیدات مصالح ساختمانی رفته و همه تولیدات منحصر به آجر، در انواع مختلف گردیده است که همین امر باعث شده تا منطقه کوره‌های آجرپزیاین شهر با دارا بودن حدود هفتاد کارخانه اتوماتیک و دستی تولید آجر ، شهر گزبرخوار را تبدیل به یکی از قطب‌های صنعت تولید آجر ایرانکند وبه گفته مسوولان وکارشناسان مربوط حدود 20% آجر ایران در این شهر تولید گردد که علاوه بر مصارف ساختمانی داخلی به اکثر کشورهای منطقه نیز صادر می گردد....

 

s01

 

کشاورزی

s02

 

s03

 

شهر گز از نظر آب و هوایی دارای آب و هوای نیمه صحرایی و از لحاظ اقلیم‌شناسی جزء اقلیم نیمه‌بیابانی خفیف به‌شمار می‌رود. بارندگی آن کمتر از شهر اصفهان و تبخیر آن زیادتر است. خاک‌های منطقه عموماً از جنس رس با چسبندگی نسبتاً زیاد با کمی شن و ماسه است
به خاطر وجود خاک حاصلخیز کشاورزی شهر گز در گذشته معروف بوده‌است. وجود قنوات متعدد در منطقه حاکی از سابقه طولانی و پرکار مردم در امر کشاورزی است. لیکن به واسطه خشکسالی‌های متوالی و حفر چاه‌های عمیق در منطقه که به مبدأ قنوات نزدیک بوده و نیز به واسطه عدم نگهداری و لایروبی بموقع، قنوات این شهر دچار کم‌آبی و رکود کشاورزینسبت به گذشته گردیده است .اما هنوز هم کشاورزی واخیرا باغداری بیشتر بصورت خرده مالکی و خانوادگی در شهر گز رونق دارد . محصولات عمده کشاورزی آن که از گذشته تاکنون تولید می‌شود شامل:غلات، چغندر قند، ، به ویژه خربزه می‌باشد. از محصولات سر درختی می‌توان به پرورش درختانی نظیر پسته و انگور اشاره نمود.

 

نمایشگاههای خودرو

s04

 

شهر گزبرخوار با دارا بودن حدود هفتاد نمایشگاه خوردو های داخلی و خارجی به یکی از قطب های خرید وفروش خوردو کشور تبدیل شد هاست.حضور نمایندگی های کارخانجات داخلی و فروش خودروهای روز و کارکرده خارجی و اشتیاق خریداران و فروشندگان خودرو برای حضوردر شهر گز برخوار به منظور خرید یا فروش خودروی مورد نظر ، مسوولان شهری را برآن داشته تا در اندیشه ساخت شهرک نمایشگاهی خوردو در مرکز ایران و در شهر گز باشند. به همین منظور جانمایی شهرک نمایشگاهی خودرو، در املاک جنوب‌غربی شهر در سه فاز ۲۰ هکتاری با پهنه ۶۰ هکتاری برای احداث در نظر گرفته‌ شده‌، که به دلیل تعدد مالکان حقیقی و مسائل حقوقی این طرح از سال 1392 تا کنون مسکوت مانده‌است ولی درحال حاضر مدیریت شهری گزبرخوار مصمم وپیگیر این موضوع تا حصول نتیجه می باشد..
احداث شهرک نمایشگاهی باعث ایجاد سه هزار شغل مرتبط و ریشه کن کردن بیکاری و برندسازی شهر گز در شاخص استانی و ساماندهی وضعیت نمایشگاه‌های اتومبیل می‌شود..